Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kultúrne pamiatky

Poloha

Obec Krušovce sa nachádza v Nitrianskom kraji, v okrese Topoľčany, na ceste vedúcej z Topoľčian do Partizánskeho.

Kultúrne pamiatky a zaujímavosti

Kaštieľ Krušovce

kulturne-pamiatky-krusovce-06Jednou významnou svetskou pamiatkou v Krušovciach je klasicistický kaštieľ z 19. storočia. Je to bloková dvojpodlažná stavba, ktorú dal postaviť na staršom základe roku 1830 gróf František Beréni. V roku 1906 bol kaštieľ prestavaný do dnešnej podoby.

V interiéri sú na obvodových stenách vrátane okien, dverí a schodišťa bohato geometricky a rastlinne vyrezávané drevené obloženia. Suterén je zaklenutý techlovými a valenými pruskými klenbami. Pôvodne bol ku kaštieľu prístup po impozantnom otvorenom schodišti, ktoré už nejestvuje.

Dôležitou kompozičnou súčasťou neorenesančnej úpravy kaštieľa je okolitý park. Predstavuje typ krajinského parku zo začiatku 20. storočia, jeho založenie však možno datovať už do konca 19. storočia. Pri výsadbe parku boli uplatnené historizujúce prvky dobovej architektúry - romanticky ladená jaskyňa (dnes pivnica, tvz. ľadovňa) a lesovňa, pochádzajúce z druhej polovice 19. storočia, keď boli majiteľmi kaštieľa Nemeshegyiovci. Kostol Narodenia Panny Márie

Podľa zachovaných záznamov bol v prvej polovici 13. storočia postavený kostol sv. Mikuláša. Keďže stál v nižšie položenej časti obce, často ho poškodzovali povodne, preto ho zbúrali a na návrší severne od stredu obce postavili okolo roku 1240 nový kostol, zasvätený Narodeniu Panny Márie. Najstaršia písomná zmienka o tomto kostole, postavenom v románskom slohu, pochádza z roku 1285. Dnes sa zachovali zvyšky bývalého opevnenia, ktoré svedčia o obrannom charaktere stavby.

Hlavný oltár, bočné oltáre, kazateľnica a organ nesú výrazné znaky rokoka. Hlavný oltár pochádza z druhej polovice 18. storočia. Stĺpová a pilastrová oltárna architektúra vytvára pozadie pre oltárny obraz Narodenie Panny Márie, baldachýn a reliéf sv. Trojice. Po stranách oltára stoja plastiky svätcov.